Buradasınız

Fiscalis 2013 Ziyaret

Fiscalis 2013 Programı çerçevesinde Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin vergi idarelerinde görevli temsilcileri tarafından 05-09 Mart 2012 tarihlerinde Başkanlığımıza bir Çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.


Fiscalis 2013 Programı; Avrupa Birliği’nin üye ve aday ülkelerin vergilendirme alanındaki sistemlerinin geliştirilmesi amacı ile oluşturulmuş ve Türkiye’nin de içerisinde olduğu bir programdır. Bu program ile vergilendirme ve vergi denetimi alanında çalışan kamu personelinin Topluluk mevzuatı ile üye ülke mevzuatının uygulanması hakkında ortak bir standarda sahip olmalarının sağlanması, üye ülkeler arasında etkin, verimli ve kapsamlı işbirliği ortamı yaratılması ve hem idarenin hem de mükelleflerin ihtiyaçlarını dikkate alan iyi uygulamaların geliştirilmesi için gerekli ihtiyaçların karşılanması amaçlanmaktadır. Bu program çerçevesinde yürütülen faaliyetlerden birisi de programa katılımcı olan ülkelerin vergi idarelerine giderek incelemelerde bulunulduğu çalışma ziyaretidir.


Bu kapsamda beşincisi yapılan çalışma ziyareti, Bakanlığımız Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı ile Başkanlığımız Avrupa Birliği Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilmiştir. Başkanlığımıza 05-09 Mart 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen söz konusu çalışma ziyaretine Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İrlanda, Hollanda, Romanya ve İsveç vergi idarelerinde görevli 17 kişi katılmıştır.


Avrupa Birliği’ne üyelik sürecindeki Türkiye’nin vergi alanındaki idari ve teknik kapasitesi ile vergi sisteminin üye ülke temsilcileri ile paylaşılmasının sonucu olarak, üyelik sürecindeki uyum düzeyinin Türkiye açısından birçok alanda oldukça ileri aşamada olduğu görülmüştür.

 

Program gündemi ve yapılan sunumlar için tıklayınız.

Türkçe