Buradasınız

Avrupa Komisyonu Çalışma Ziyareti

Avrupa Komisyonu Vergilendirme ve Gümrük Birliği Genel Müdürlüğü’nce Başkanlığımıza Bilgi İşlem Teknolojileri Hakkında bir Çalışma Ziyareti Düzenlenmiştir.

Avrupa Komisyonu Vergilendirme ve Gümrük Birliği Genel Müdürlüğü yetkililerince 17 Aralık 2008 tarihinde Başkanlığımıza vergi alanındaki bilgi teknolojilerinin kullanımı alanındaki idari kapasiteyi incelemek ve bu konuda Avrupa Birliği’ndeki gelişmeler hakkında bilgi vermek üzere çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Sözkonusu ziyaret kapsamında Başkanlığımız merkez binada Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Timur ÇAKMAK’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıda; sırası ile Gelir Uzmanı Ebru TİYAR tarafından “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Organizasyon Yapısı”, Proje Yöneticisi Kemal GÜVEN tarafından “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Bilgi İşlem Altyapısı”, Grup Başkanı İlhan KARAYILAN tarafından “Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2009-2013 Stratejik Planı”, VİMER Koordinatörü Demet ARIKÖK tarafından “Mükellef Çağrı Merkezi”, Daire Başkanı Mustafa ERDİN tarafından “Gelir İdaresi’nin Kapasitesinin Geliştirilmesi” başlıklı Avrupa Birliği projesi hakkında sunumlar yapılmıştır.

Ayrıca, Avrupa Komisyonu yetkilisi Dan MOISESCU tarafından “Avrupa Birliğine Aday Ülkelerde Katılım Öncesi Bilgi İşlem Teknolojiler” başlıklı sunum yapılmıştır.

Öğleden sonra sözkonusu heyete, Başkanlığımız Gümüşdere hizmet binasında bilgi işlem teknolojileri konusunda Proje Yöneticisi Kemal GÜVEN tarafından “VEDOP Projeleri” hakkında sunum yapılmış ve teknik altyapı hakkında yerinde bilgi verilmiş, ayrıca, Proje Yöneticisi Sedat AKEL tarafından Gümrük Müsteşarlığı ile Başkanlığımız arasında mevcut olan IT teknolojileri ile ilgili işbirliği konusu heyete anlatılmıştır.

Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylığı süresince temel bir konu başlığı olan bilgi işlem teknik altyapısının, Avrupa Birliği teknik altyapısı ile uyumlu hale getirilmesi çalışmalarına bu çalışma ziyareti ile önemli bir katkı sağlanmıştır.

Türkçe